Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı


Adalet Bakanlığı personelleri yazı işleri müdürlüğü, idari işler müdürlüğü, bilgi işlem şefi, zabıt katibi ve mübaşir kadroları için 2017 yılından bu yana görevde yükselme ilanı bekliyor.
Adalet Bakanlığı
nın, merkez ve taşra teşkilatında görev yapmakta olan zabıt katiplerinin görevde yükselebilmeleri için yapılan en son sınav 2017 yılında gerçekleştirilmişti. O yıldan bu tarafa emeklilik veya kadrolardaki eksilmeye rağmen Adalet Bakanlığı herhangi bir görevde yükselme sınavı açmadı.

Adliyelerin yoğunluğu göz önüne alındığında emeklilik ya da istifalar nedeniyle giderek çoğalan boş kadrolar, genel iş yoğunluğunu daha da arttırmaktadır. Adliye personelleri artan iş yoğunluğu ile başa çıkmaya çalıştığı gibi, olmayan yazı işleri müdürü ve idari işler müdürünün eksikliğini de tamamlamak için daha çok çalışmak zorunda kalmaktadır. İşlerin verdiği yorgunluk ve personel eksikliği nedeniyle meydana gelen yoğunluk birleştiğinde, yargı kendisinden beklenen hızı artık karşılayamamaktadır.


Cumhuriyet Başsavcılıkları, Bölge Adliye Mahkemeleri, Adliyeler, Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinde zabıt katibi pozisyonlarında çalışan personelin görevdeki tek yükselme kaynağı olan görevde yükselme sınavları personel için neredeyse tek motivasyon kaynağı olup, arası uzun olan görevde yükselme sınavları bu motivasyonu da bozmaktadır. Öte yandan, zabıt katiplerinin görevde yükselme sınavı dışında başka bir yükselme seçeneği de bulunmamaktadır.

Tüm bu yazılanlar çerçevesinde güzel gelişmeler de olmuyor değil. Adalet kurumunun başında bulunan
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül
, 30 KAsım 2019 tarihinde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamada, 2020 yılında görevde yükselme
(Adalet Bakanlığı 2020 GYS)
sınavı yapacaklarını duyurdu.Bakan Gül; "2020 yılında içinde görevde yükselme sınavı açacağız

. Şuan çalışmakta olan personelimizin bu görevde yükselme sınavına girmesini sağlayacağız ve özlük haklarında genişletici her türlü çalışmayla onların yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Bu gelişmeler ve bakan tarafından yapılan açıklama çerçevesinde

kamugys.com

sitesi olarak önümüzdeki günlerde (muhtemelen 2020 yılında) yapılması planlanan/beklenen adalet bakanlığı görevde yükselme sınavı için daha önceden konularında uzman editörlerimizce hazırlanmış soruları yeniden gözden geçirip, eklenen ya da değişen konuları değerlendirdik ve ek sorular ürettik, değişen konularda eski hazırladığımız soruları güncelledik (halen güncellemelere de devam ediyoruz) ayrıca yeni çalışma notları, görseller ve videolar da hazırladık.

Eğer Adalet Bakanlığı görevde yükselme sınavına online olarak sitemizle birlikte ve grup olarak hazırlanmak isterseniz bir sınav dönemi boyunca
üyelik ücretimiz sadece 100 TL'dir.
Sitemizi test edebilmeniz için ücretsiz üyelik seçeneğimiz her zaman mevcuttur ancak bu seçenekte çoğu site özellikleri maalesef aktif hale gelmemektedir. kamugys.com'a hemen üye olmak isterseniz
buraya tıklayıp
üye olabilirsiniz.

Sitemizde ayrıca satış ortaklığı sistemi mevcut olup, refere ettiğiniz üye sayısınca para kazanabilir, üyeliğiniz bedavaya getirebilir ya da ek kazanç elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz kazançları ister haftalık, ister aylık isterseniz de belirli bir limite ulaştığınızda hesap numaranıza kesintisiz bir şekilde alma imkanınız bulunmaktadır.