Uzlaşma kapsamı genişleyecek

Eklendiği Tarih: 31.01.2019 / 2,304 okunma

Adalet Bakanı bir gazeteye yaptığı röportajda uzlaşma kurumunun kapsamının genişletilmesini hedeflediklerini belirterek şöyle dedi. Uzlaşma kapsamı genişleyecek. 

Bilindiği gibi Uzlaşma bir suçun mağduru ile o suçu işleyen veya işlediği şüphesi taşıyan kişiler arasında anlaşmaları neticesinde ceza davasının veya ceza yargılamasının kapanmasıdır.

Uzlaşma halen infazı devam eden hükümlüler açısından da önem taşımakta. Uzlaşma kapsamı genişleyecek. Halen cezaevinde hükmünü infaz etmekte olan hükümlülere, atılı suçların da sonradan uzlaşma kapsamına alınması durumunda dosyalarının yeniden uzlaşma kapsamına alınması, uzlaşma sağlanması durumunda başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse tahliyenin yolunu açabilir.

Örneğin halen uzlaşma kapsamında olmayan bir suçtan cezaevinde yatan hükümlü, o suçun uzlaşma kapsamına alınması durumunda dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderilmesini isteyebilecek. Böylelikle uzlaşma kapsamı genişleyecek. Bu durumda dosyaya bir uzlaştırmacı tayin edilecek ve bu uzlaştırmacı dosyanın müştekisi ve sanığı ile görüşmeler yapacak. Görüşmeler sonucunda uzlaşma sağlanırsa ilgili suç hakkında düşme kararı verilecek.

Uzlaşmanın şimdilik hangi suçları kapsayacağı konusunda ayrıntı verilmiyor. Ancak Adalet Bakanı’nın röportajından genişleyeceği konusunda kesin çıkarım yapılabiliyor.

İŞTE O RÖPORTAJ:

Spiker: Bakan Mustafa Varank resmi uzlaştırmacı olarak ilk dosyasını çözüme kavuşturdu. Uzlaştırmacı olarak başvuran başka milletvekili varmı?

Adalet Bakanı: Şimdiye kadar 13 milletvekilimiz uzlaştırmacı olmuş. Uzlaşma sisteminde belli suçlarla ilgili taraflar bir araya geliyor, kamuda hizmet etme koşuluyla uzlaşıyor. Geçenlerde iki kişi belli sayıda çocuğa mont alınması karşılığında uzlaştı mesela. Şimdi uzlaştırmanın kapsamını genişletmek istiyoruz. Belli konuların daha bu kapsama girmesini istiyoruz. Yaklaşık 200.000 dosya uzlaşmayla neticelendi. Bu sistem olmasaydı bunlar dava konusu olacaktı. Bunun kapsamını genişleterek daha da yaygınlaşmasını hedefliyoruz.